wdrożenia systemów itKażda firma korzystająca z różnego rodzaju systemów informatycznych ma potrzebę przeszkolenia pracowników w zakresie obsługi takiego narzędzia. Tak naprawdę poprawne wdrożenie systemu IT jest jedną z kluczowych czynności jakie należy zaplanować decydując się na wykorzystanie pierwszego systemu w swojej firmie lub w przypadku migracji na inne rozwiązanie.

W jaki sposób poprawnie wdrożyć system informatyczny?

Przede wszystkim należy pamiętać, że wdrażanie systemu wchodzi w skład tzw. cyklu życia systemu. To ostatni etap, który polega przede wszystkim na:

 • sprawdzeniu w warunkach testowych poprawności działania systemu
 • przygotowaniu dokumentacji (zarówno technicznej jak i przede wszystkim opisującej działanie systemu) dzięki, której osoby odbierające program będą miały pełną wiedzę i umiejętności pozwalające w 100% wykorzystać oprogramowanie
 • przeprowadzeniu szkolenia dla pracowników
 • wdrożeniu oprogramowania w firmie

Jakie są możliwości wdrażania systemów IT w firmach?

W praktyce możemy wyróżnić 3 główne idee jakimi można realizować wrażania nowego oprogramowania w firmach

 1. Kompleksowe (całościowe) – wdrożenie systemu następuje dopiero w momencie ukończenia 100% prac jakie miały zostać wykonane. Szczególnie przy dużych projektach niesie za sobą ryzyko związane z niedopracowaniem wielu szczegółów do realnych potrzeb klienta. Z jednej strony jest to rozwiązanie najtańsze – ponieważ w trakcie realizacji nie poświęca się czasu na szkolenia i wgrywanie aktualnych wersji z drugiej jednak strony całkowite przejście na inny system bywa kłopotliwe.
 2. Modułowe (częściowe) – polega na oddawaniu etapami zrealizowanych funkcjonalności do klienta i wysyłaniu dokumentacji oraz przeprowadzaniu szkoleń do każdej z takich części. Generuje wyższe koszty niż pkt. 1, ale zdecydowanie ułatwia możliwość bieżącego korygowania wymagań co do dalszych etapów pracy
 3. Równoległe – może mieć miejsce, kiedy firma decyduje się nie na rozbudowę obecnego systemu, ale na przejście na zupełnie nowy program. Oddawane kolejno moduły są używane przez pewien czas przez pracowników równolegle. Dzięki takiemu rozwiązaniu w momencie realizacji ostatnich funkcjonalności dochodzi do płynnego przejścia pomiędzy systemami

Co jeśli w firmie mamy kilka rozwiązań?

Na pewnym etapie rozwoju firmy nieodzowne stają się integracje oraz wymiana danych między systemami. Jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie! Lubimy wyzwania i trudne przypadki. Mamy w dorobku integracje różnych aplikacji w webowych z takimi systemami jak:

 • JD Edwards Oracle
 • Systemy oparte o bazę MS SQL
 • Centrale alarmowe Satel
 • Asterisk

Jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla Ciebie?

Nie ma na to pytanie „złotej” odpowiedzi. Każdy projekt jest inny, a każda firma ma własne oczekiwania. Dzięki doświadczeniu jakie posiadamy we wdrażaniu systemów IT doradzamy najlepsze rozwiązanie jakie możemy dla Państwa zrealizować!